Zastrupitev z oglikovim momoksidom

 

Zastrupitev z ogljikovim monoksidom

Ogljikov monoksid je močno strupen plin brez barve, vonja in okusa. Ko se veže s hemoglobinom, zmanjša zmožnost prenašanja kisika v krvi. Dolga izpostavljenost ogljikovemu monoksidu (CO) lahko povzroči v organizmu nepopravljive spremembe.

Priporočamo, da redno pregledujete navodila in seznanite vse stanovalce s postopkom ravnanja v primeru ko se vklopi alarm. Nikoli ne ignorirajte aktivacije detektorja ogljikovega monoksida (CO). Aktivacija detektorja lahko pomeni za zdravje nevarno koncentracijo ogljikovega monoksida. Detektorji zaznavajo ogljikov monoksid tako precizno, da reagirajo še preden bi kdorkoli izmed stanovalcev opazil simptome zastrupitve z ogljikovim monoksidom in tako omogočijo pravočasno ukrepanje.

V primeru aktivacije detektorja je potrebno vedno preveriti, če kdo izmed stanovalcev ne kaže simptomov, ki bi lahko bili posledica zastrupitve s ogljikovim monoksidom (CO).

Primeri zastrupitve z ogljikovim monoksidom, ki se pojavljajo v literaturi, opisujejo, da so osebe, ki so bile pod vplivom ogljikovega monoksida, ko opazijo, da se slabo počutijo, že tako dizorientirane, da ne morejo več same zapustiti ogrožene stavbe ali poklicati pomoči. Simptomi zastrupitve se najprej pojavijo pri otrocih in domačih živalih. Še posebej je potrebno biti pozoren na varovanje oseb, ki spadajo v rizično skupino, saj se lahko pri njih simptomi zastrupitve pojavijo že pri koncentracijah, ki ponavadi ne vplivajo na zdravega človeka.

 

Simptomi zastrupitve z ogljikovim monoksidom


Spodaj našteti simptomi so značilni za zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Zato je zelo pomembno, da bi bili z njimi seznanjeni vsi stanovalci in bi lahko razlikovali simptome, ki spremljajo zmerno, srednjo in težko zastrupitev. Odvisno od koncentracije ogljikovega monoksida v zraku, časa izpostavljenosti in lastnosti organizma, se stopnje zastrupitve delijo na: zmerno, srednje in težko.

Zmerna zastrupitev

Zmeren glavobol, omotica, bruhanje, šibkost – pogosto opisane kot »gripi podobni simptomi«.

Srednja zastrupitev

Stopnjujoč se glavobol, zaspanost, motnje prištevnosti in ravnotežja, pospeševanje in motnje ritma srca.

Težka zastrupitev

Izguba zavesti, krči, kardiološke in dihalne motnje. Nepopravljive spremembe, ki jim sledi smrt.


 

ČE OPAZITE, KAKRŠNE KOLI SIMPTOME, KI BI LAHKO BILI POSLEDICA ČETUDI SAMO ZMERNE ZASTRUPITVE Z OGLIKOVIM MONOKSIDOM, SE TAKOJ POSVETUJTE Z ZDRAVNIKOM !

Potencialni viri uhajanja

Najpogostejši viri ogljikovega monoksida v stanovanjskih objektih so slabo nameščene, pokvarjene ali nepravilno rabljene naprave za gretje vode (npr. plinske peči), naprave za ogrevanje prostorov in kuhanje. Avto s prižganim motorjem, ki se nahaja v garaži, povezani z objektom ali v bližini hiše, je prav tako lahko vir uhajanja ogljikovega monoksida. Ogljikov monoksid nastaja v procesu gorenja organskih in neorganskih snovi, kot so: bencin, plin propan-butan, zemeljski plin, kurilno olje, nafta, premog, lignit, les itd. Ogljikov monoksid lahko nastaja pri napravah, ki v času delovanja uporabljajo gorivo, kadar so le-te pokvarjene, ne delujejo pravilno, niso pravilno nameščene ali dobro prezračevane.

Vir ogljikovega monoksida so lahko:

  • avtomobili, plinske pečice / štedilniki, peči na premog, plinski sušilniki za perilo, grelci vode, prenosni plinski / naftni grelci prostorov, električni generatorji, kamini, peči na les in nekateri grelci za bazene; vozila ali druge naprave na gorivo, ki so prižgane v odprti ali zaprti garaži ali v bližini hiše; žari na oglje ali plin, rabljeni v zaprtem prostoru.


Ogljikov monoksid se lahko sprošča tudi v situaciji, ko:

  • je dimnik zamašen ali ne tesni, nastane »pojav vzvratnega toka«, pojavi se temperaturna inverzija, prezračevalne cevi ali cevi dimnika so korodirane ali nezatesnjene, izmenjevalci v peči pa so zrahljani ali razpokani.


Dejavniki, ki vplivajo na pojavljanje in kopičenje ogljikovega monoksida Spodaj našteti dejavniki lahko vplivajo na pojavljanje in kopičenje ogljikovega monoksida v prostorih:

  • obrnjen tok izpušnih plinov v ceveh dimnika, ki ga povzročajo zunanje okoliščine, kot npr.: smer in/ali sila vetra in močni sunki vetra, »težek« zrak v prezračevalnih ceveh (mrzel, zelo vlažen zrak, z večjimi presledki med cikli pihanja);

  • nizek zrak, ki je posledica mehanskega prezračevanja;

  • istočasno delovanje večih naprav na gorivo (trdno ali plinsko) pri premajni količini zraka;

  • slaba tesnitev (npr. zaradi vibracij) izpušnih cevi pri napravah na gorivo v procesu delovanja;

  • zamašene ali slabo načrtovane prezračevalne cevi lahko še dodatno podkrepijo zgoraj naštete situacije;

  • daljša uporaba naprav, ki ne premorejo neposrednega odvajanja izpušnih plinov, kot npr.: plinski štedilnik, pečica, plinski / naftni grelci prostorov itd.;

  • pojav temperaturne inverzije, ki lahko povzroči kopičenje izpušnih plinov v bližini tal;

  • vozila v prostem teku a odprti ali zaprti garaži ali v bližini hiše.


Potrebno je biti pozoren na potencialne vire uhajanja ogljikovega monoksida (CO) v hiši. Vse plinske naprave in inštalacije, ki odvajajo izpušne pline je potrebno vzdrževati v dobrem stanju. Treba se je naučiti prepoznavati zgodnje znake, ki kažejo na možnost zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Če opazite kakršne koli simptome, ki bi lahko bili posledica že samo zmerne zastrupitve, pojdite takoj na svež zrak ali pokličite pomoč. Redna (najmanj enkrat na leto) kontrola in nadzor plinskih naprav, ki jo opravi strokovnjak je najpomembnejši ukrep pri varovanju pred zastrupitvijo s ogljikovim monoksidom.

Najem spletne trgovine RUF